Videa

Fotografie

Facebook
FOLK ŽIJE! PDF Tisk Email
Folková hudba je pozoruhodná. Nepodléhá módním vlivům a šíří se i bez závislosti na  médiích. Udržuje tradici člověčího zpívání a muzicírování, pečuje o jazyk, nese sdělení a je stravitelná pro posluchače napříč věkovým spektrem, což z ní v tichosti činí jeden z nejpreferovanějších hudebních žánrů u nás. Klade velký důraz na text, ale ke zlidovění písní jsou zároveň nezbytné chytlavé silné melodie. Pro žánr jsou navíc typické akustické nástroje a vícehlasý zpěv, což od interpretů obvykle vyžaduje dosažení vyšší muzikantské či pěvecké  úrovně. Zcela mimo pozornost hudebního průmyslu zde vyrostla celá nová generace mladých Simonů a Garfunkelů, Dylanů, Nohaviců a Žalmanů, Daňků, Nedvědů a Dobešů atd., kteří  objíždějí mnohé z více než pětiset žánrových festivalů u nás, vydávají alba a nabízejí skvělou alternativu pro dramaturgie rádií, které obtížně hledají nové interprety, schopné zaujmout posluchače bez ohledu na věk. Vyprodané koncerty známých folkových hvězd, rostoucí počet festivalů i každoroční počty soutěžících v žánrových přehlídkách svědčí o mimořádné životaschopnosti tohoto žánru.

O co tedy vlastně jde ?


Projekt FOLK ŽIJE! širokou kampaní, sdružující kapely, akce, festivaly a příznivce za účelem popularizace tohoto žánru, přičemž si klade za cíl upozornit na mladou folkovou scénu. S nápadem přišla skupina Marien z Pardubic kolem písničkáře a hudebního publicisty  Víti Troníčka. Začali jsme již v roce 2010 kampaní  na billboardech a citylightech. Do projektu se postupně aktivně zapojují hudební skupiny po celé republice, stejně i žánrové koncerty a festivaly.

Naše dosavadní zkušenosti s pořádáním koncertů a festivalů ukazují, že folková muzika je mediálně opomíjeným hudebním žánrem. Přitom jde o divácky velice atraktivní žánr, který nabízí přirozenou alternativu současnému hudebnímu průmyslu. Okouzlující je především ve své živé podobě, v duchu tradic přináší setkání lidí, šíří pozitivní atmosféru! Kdyby tomu tak nebylo, asi by Jaromír Nohavica nevyprodával sály,  Trampský Širák ve Štokách u Jihlavy či Folkové Chvojení ve Vysokém Chvojně by se tak rychle nestaly úspěšnými festivaly. V důsledku nezájmu médií někteří folkaři začali  spekulovat s tím, že vlastně nehrají folk, ale „akustický šanson“. Můžeme o tom vehementně diskutovat – což je vcelku k ničemu, protože široká veřejnost o našich problémech stejně neví - a nebo můžeme udělat  něco jiného, praktického, hmatatelného...

Přidat ruce k dílu může parkticky každý. Projekt FOLK ŽIJE ! je určen všem kteří se nestydí být folk. Není v tom  žádná věd :-)
Doporučujeme poslechnout povídání o projektu...
 
play